Un singur finisher la evenimentul Barkley Marathons ultra din acest an

personajul negativ principal este cursul de la Barkley Marathons, unde a existat un singur finisher oficial în acest an!

acest eveniment ultra maraton din Tennessee, SUA, are un timp de întrerupere de 60 de ore, iar săptămâna trecută un singur alergător a reușit acest lucru. A spune că cursul este brutal ar fi o subevaluare.

*un alt finisher a terminat cursul în 60 de ore și doar 6 secunde, dar nu a fost considerat un finisher oficial, în ciuda faptului că avea toate documentele punctului de control (pagini dintr-un roman). Maratonul Barkley este un curs de cinci ture care totalizează 100 de mile, dar majoritatea alergătorilor nu reușesc să ajungă la linia de sosire, cu doar 15 finaliști de la primul eveniment din 1986.

această cursă legendară care străbate pădurea și pădurile din Parcul de Stat Frozen Head, este considerată una dintre cele mai provocatoare curse de trasee din lume. Cu un câmp maxim de doar 40 de alergători, Barkley ultra are o serie de particularități, inclusiv taxa de intrare de 1,60 USD (în jurul valorii de 1,25 la sută) și un proces de înregistrare Secret. Alergătorii trebuie să colecteze pagini ale unui roman pe parcurs pentru a dovedi că au parcurs traseul corect al cursei până la final.

câștigătorul din 2017 a fost John Kelly (din Washington DC) care a alergat 59:30:53. Neoficial, locul 2 a fost finalizat în 60 de ore și 6 secunde, dar rămâne neratificat, deoarece timpul de întrerupere este de 60 de ore.