Supercross: rezultate și clasamente de puncte după runda 17 la Salt Lake

Eli Tomac a devenit cel mai vechi călăreț din istoria Supercrossului care a câștigat primul său campionat în Divizia premier 450, deoarece Zach Osborne a câștigat duminică finala sezonului 2020.

Tomac, 27 de ani, a obținut titlul cu un loc pe locul cinci, care a rupt o serie de șapte podiumuri consecutive în Monster Energy AMA Supercross. Cooper Webb, singurul concurent eligibil la campionat, a căzut într-o primă etapă și a terminat pe locul opt, încheind un șir de opt podiumuri consecutive.cu prima victorie 450 din cariera sa, Osborne a devenit primul pilot, altul decât Tomac, Webb și Ken Roczen, care a câștigat în ultimele șapte runde.

toate evenimentele au fost contestate la Stadionul Rice-Eccles în Salt Lake City, Utah, după ce seria a fost întreruptă pentru o concediere de 85 de zile din cauza noului coronavirus (COVID-19) pandemie.

Jason Anderson, care a condus o cursă de 15 ture, până când și-a pierdut locul cu câteva minute rămase, a terminat pe locul doi, urmat de Dean Wilson (care a condus șase ture) și Malcolm Stewart.

Webb a terminat pe locul doi în clasamentul sezonului, cu cinci puncte înaintea lui Roczen, care a fost al șaptelea în finală.în ceea ce ar putea fi ultimul eveniment 450 din cariera sa istorică, campionul de două ori Chad Reed a terminat pe locul 10.

Click aici pentru runda 17 450 main results/Final 450 puncte clasamentul

finala Showdown 250 Est / Vest a oferit câteva răsturnări de situație interesante atunci când un steag roșu în turul 2 a necesitat o repornire completă a evenimentului principal.

în clasa 250 West, Dylan Ferrandis și-a apărat cu succes Campionatul după ce a trebuit să avanseze prin calificarea Last Chance. Ferrandis s-a prăbușit puternic în cursa heat, dar a revenit câștigând LCQ.

în confruntare, Ferrandis a început greu și a alergat al șaptelea când Austin Forkner, celălalt concurent la titlu, s-a prăbușit din greu în turul doi în timp ce alerga pe locul doi. Un Forkner rănit nu a fost prezent la repornirea completă a cursei, înmânând Campionatul lui Ferrandis (care a terminat pe locul patru în evenimentul principal, în ciuda unei alte căderi) pentru al doilea an consecutiv.

în clasa 250 East, Shane McElrath a prins o pauză dură când cursa a fost reluată, ștergând un avantaj mare pe care l-a avut asupra rivalului din campionat Chase Sexton. După repornire, Sexton a început mai bine și a lucrat cu coechipierul Jett Lawrence pentru a trece de McElrath și în frunte.

Sexton a câștigat evenimentul principal (al cincilea sezon) și al doilea campionat consecutiv 250, în timp ce McElrath a terminat pe locul doi.

Click aici pentru runda 17 250 rezultate principale / clasamentul final 250 East points / clasamentul final 250 West points