20 cele mai mari explozii din istoria sportului

fanii sportului iubesc unghiile, până la jocurile de sârmă. Două echipe potrivite în mod egal care merg cap la cap pot fi jocuri obligatorii care se transformă în clasice din toate timpurile. Meciuri precum World Series 2016 între indienii Cleveland și Chicago Cubs sau Miracolul pe gheață în Jocurile Olimpice din 1980 sunt palpitante. Îi țin pe fanii sportului lipiți de scaunele lor și de ecranele TV sezon după sezon. Din păcate, nu orice joc poate fi atât de interesant.

în multe cazuri, Colegiul și echipele profesionale sunt depășite, depășite și depășite fără speranță.

indiferent de modul în care a jucat echipa care a pierdut, învingătorii și-au meritat victoria. Talentul excepțional, strategia solidă și munca în echipă au contribuit la aceste victorii remarcabile. Luați în considerare cele cinci goluri ale lui Andy Cole în meciul Manchester United împotriva Ipswich Town în 1995. Cu un scor final de 9-0, acest diferențial de gol a stabilit recordul de fotbal din Premier League, care încă se menține. Apoi, există tenismena Steffi Graf care, la vârsta de 18 ani, a învins-o pe adversara ei, Natasha Zvereva, cu 6-0, 6-0 la French Open din 1988. Și în 32 de minute nu mai puțin.

în sport, ca și în viață, îndemânare, noroc, calendarul, și poate chiar un pic de destin juca un rol. 24/7 Wall St. a revizuit înregistrările sportive istorice pentru a identifica cele mai mari 20 de explozii din sport — la fel cum aceste victorii sunt uimitoare, la fel și pierderile. Trebuie remarcat faptul că acestea nu reprezintă neapărat cele mai mari marje de victorie în fiecare sport, iar jocurile au fost alese pentru a favoriza jocuri mai recente și echipe recunoscute.

24/7 Wall St.a revizuit jocurile anterioare de sporturi profesionale, universitare și internaționale pentru a găsi unele dintre cele mai mari marje de victorie din istoria sportului. O mare parte din date provin din familia de site-uri de referință sportivă.

Click aici pentru a vedea cele mai mari 20 de explozii din istoria sportului.

Sursa: Mike Powell / Allsport / Getty Images

20. Golden State Warriors vs. Sacramento Kings
> rezultat: 153 – 91
> Sport: NBA
> Data: Nov. 2, 1991

până la pauză, Golden State Warriors au arătat clar că iau acasă o mare victorie în meciul lor împotriva Sacramento Kings. Scorul a fost 88-41. În cele din urmă, marja Victoriei a fost și mai mare: 153-91. Patru războinici au obținut cel puțin 20 de puncte.

Sursa: prin amabilitatea cetățenilor Siracuzei

19. Syracuse Nationals vs. New York Knicks
> rezultat: 162-100
> Data: Dec. 25, 1960

În ziua de Crăciun în 1960, gazdă Syracuse Nationals bate New York Knicks 162-100. Această victorie de 62 de puncte a stabilit recordul pentru cea mai mare explozie din istoria NBA — una care a durat 12 ani. Astăzi, recordul este legat de al patrulea ca mărime din istoria NBA. Jucătorii naționali Hal Greer și Dave Gambee au obținut fiecare 24 de puncte, iar alți șapte jucători naționali au marcat în două cifre. Aceasta rămâne cea mai dezechilibrată înfrângere din istoria francizei Knicks.

Sursa: Jamie McDonald / Getty Images

18. Germania vs. Brazilia
> rezultat: 7-1
> Sport: Cupa Mondială de fotbal
> data: 8 iulie 2014

țara gazdă Brazilia a fost demis familiar de Germania în timpul FIFA 2014 Cupa Mondială în semifinale. Germania a preluat un avantaj masiv în prima repriză, marcând cinci goluri în 6 minute până în minutul 29. Brazilia nu a pierdut un joc competitiv pe teren propriu din 1975.

Sursa: Rick Stewart / Getty Images

17. Minnesota North Stars vs. Winnipeg Jets
> rezultat: 15-2
> Sport: NHL
> Data: Nov. 11, 1981

În 1981, Minnesota North Stars a dirijat Winnipeg Jets în 15-2, ajungând la un gol de recordul de scor al jocului NHL. Bobby Smith a marcat patru goluri cu trei pase decisive. North Stars a avut un total de 51 de fotografii, comparativ cu Jets’ 42. Jucătorii Jets au luat vina în mod colectiv, mai degrabă decât să-l îngrămădească pe portarul Doug Soetaert.

sursă: Prin amabilitatea Baseball Digest/Wikimedia Commons

16. Boston Red Sox vs.St. Louis Browns
> rezultat: 29-4
> Sport: MLB
> data: 8 iunie 1950

Boston Red Sox 29-4 beatdown Louis Browns la 8 iunie 1950 rămâne unul dintre cele mai dezechilibrate jocuri din istoria Ligii Majore de baseball. Red Sox Hall Of Famer Bobby Doerr a lovit trei home run-uri și Ted Williams și Walt Dropo fiecare a lovit o pereche de bile lungi. Șapte bătăi din Boston aveau mai multe RBI-uri. Acest lucru a avut loc la doar o zi după ce Red Sox i-a învins pe Browns cu 20-4.

Sursa: Arhivele știrilor sportive / Malcolm W. Emmons/Wikimedia Commons

15. Los Angeles Lakers vs.Golden State Warriors
> rezultat: 162-99
> data: 19 martie 1972

în drum spre campionatul NBA din 1972, Los Angeles Lakers a livrat una dintre cele mai grave lovituri din istoria sportului american războinicilor Golden State. Hall of Famers Wilt Chamberlain și Jerry West au fost ținuți relativ sub control de războinici. Gail Goodrich a marcat 30, unul dintre cei opt jucători din Los Angeles cu două cifre. Warriors au fost de fapt una dintre cele mai bune echipe din NBA în acel sezon, făcând Victoria de 63 de puncte și mai impresionantă.

Sursa: Tim de Frisco / Allsport/Wikimedia Commons

14. Cleveland Cavaliers vs. Miami Heat
> rezultat: 148-80
> Data: Dec. 17, 1991

Cleveland Cavaliers câștiga împotriva Miami Heat pe decembrie. 17, 1991, rămâne cea mai dezechilibrată victorie din istoria NBA. Cavalierii au lovit căldura 148-80. Niciun cavaler nu a obținut 20 de puncte, dar opt dintre ei au înregistrat totaluri de puncte de două cifre. Deși acest joc a fost acum mai bine de 25 de ani, niciun meci NBA nu și-a depășit vreodată diferențialul de 68 de puncte.

Sursa: Ronald Martinez/Getty Images

13. Texas Rangers vs. Baltimore Orioles
> rezultat: 30-3
> Data: Aug. 22, 2007

pe August. 22, 2007, Texas Rangers a marcat 30 de curse, singura echipă din istoria modernă de baseball care a făcut acest lucru. Rangers au urmărit de fapt 3-0 mergând în a patra repriză înainte ca liliecii lor să meargă. Până la încheierea jocului, Echipa a strâns șase runde de acasă și fiecare titular Rangers a avut cel puțin două lovituri. Jarrod Saltalamacchia și Ramon Vazquez au avut șapte RBI bucata. Deși Rangers au fost probabil obosiți de rotunjirea bazelor toată ziua, au trebuit să joace un alt joc în acea zi, deoarece 30-3 romp a fost primul joc al unui cap dublu. Rangers i-au învins din nou pe Orioles cu 9-7 într-un joc care a început la aproximativ o jumătate de oră după încheierea primului joc.

Sursa: Mike Hewitt / Allsport / Getty Images

12. Manchester United vs.Ipswich Town
> rezultat: 9-0
> Sport: Premier League Soccer
> Data: Martie 4, 1995

meciurile de fotbal nu sunt întotdeauna afacerile de mare scor, dar Manchester United pur și simplu nu s-ar opri să marcheze într-un meci din 1995 împotriva Ipswich Town ‘ s. Red Devils a marcat nouă goluri, dintre care cinci au venit de la Andy Cole, stabilind recordul Premier League pentru golurile marcate de un jucător într-un singur joc. Recordul a fost egalat de atunci, deși nu a fost învins.

Sursa: prin amabilitatea Detroit Red Wings/Wikimedia Commons

11. Detroit Red Wings vs. New York Rangers
> rezultat: 15-0
> Data: Jan. 23, 1944

încă considerat astăzi ca meciul cel mai dezechilibrată din istoria NHL, Detroit Red Wings a învins New York Rangers 15-0 pe Jan. 23, 1944. Zece aripi roșii a marcat ca ultimul loc Rangers au fost fără speranță outmatched, adunând doar nouă fotografii pe poartă. Chiar dacă jocul a scăpat de sub control, Red Wings nu a renunțat. Syd Howe a compensat un hat trick în ultimele opt minute ale jocului. ESPN a raportat că Red Wings a lovit o altă lovitură pe lângă portarul din New York imediat după ce a sunat soneria, care ar fi fost al 16-lea gol.

sursă: Matthew Stockman / Getty Images

10. Indiana Pacers vs. Portland Trail Blazers
> rezultat: 124-59
> Data: Feb. 27, 1998

februarie. 27, 1998 a fost o zi de uitat pentru Portland Trail Blazers. Meciul lor împotriva Indiana Pacers a făcut istorie NBA: aceasta a fost prima dată în istoria Ligii când o echipă a marcat de două ori mai mult decât adversarul său. Scorul final a ajuns la 124-59. Mark Jackson a marcat un joc de mare 18 puncte și alte șapte Pacers a marcat, de asemenea, cel puțin 10. Aceasta rămâne a doua cea mai mare marjă de victorie din istoria NBA.

Sursa: Simon Bruty/Getty Images

9. Steffi Graf vs.Natalia Zvereva
> rezultat: 6-0, 6-0
> Sport: tenis
> data: 4 iunie 1988

finala feminină din 1988 French Open părea că ar fi un meci interesant între două vedete ale sportului. Steffi Graf, pe atunci doar 18 ani, a luat-o pe Natalia Zvereva, în vârstă de 17 ani, din Rusia. Deși ambii erau adolescenți, Graf a jucat ca un profesionist experimentat, zdrobind Zvereva 6-0, 6-0 în doar 32 de minute. A fost doar a doua închidere vreodată într-o finală de Grand Slam și prima dată din 1911. Finala a fost atât de unilaterală, Graf și-a cerut scuze spectatorilor după meci pentru că a câștigat atât de repede.

Sursa: Thundrplaya/Wikimedia Commons

8. Nebraska vs. Chicago de stat
> rezultat: 50-3
> Sport: Colegiul de Baseball
> Data: 16 martie 1999

la 16 martie 1999, Georgia Tech a făcut istorie NCAA când a obținut o victorie cu 50-3 asupra statului Chicago. Aceasta a fost cea mai mare marjă de victorie într-un singur joc, precum și cele mai multe alergări marcate vreodată de o echipă într-un joc de baseball NCAA. Înfrângerea ar fi putut fi de fapt mult mai gravă, dar jocul a fost încheiat pe regula mercy după 6 reprize de la centuri.

Sursa: BravissimoS/iStock

7. Australia vs. Noua Zeelandă
> rezultat: 58-0
> Sport: Campionatul Mondial de hochei
> data: 14 martie 1987

echipa națională de hochei pe gheață a Noii Zeelande a fost creată cu mai puțin de un an înainte de Campionatele Mondiale din 1987. Echipa a fost absolut zdrobită de Coreea de Sud 35-2 în meciul de deschidere, dar lucrurile s-au înrăutățit mult când au jucat rivalul Australia. Se pare că echipa australiană era formată din mulți canadieni și europeni care erau mult mai familiarizați cu sportul decât mulți din climatele mai calde din Australia. După ce echipa australiană a adunat mai multe goluri timpurii, portarul din Noua Zeelandă s-a retras din joc, lăsând rezerva pentru a fi marcat de zeci de ori. Până la sfârșitul jocului, Australia a adunat 58 de goluri și nu a predat niciunul, depășind cu ușurință recordul mondial anterior.

Sursa: Kevin Casey/Getty Images

6. Seattle Seahawks vs. Arizona Cardinals
> Sport: NFL
> Data: Dec. 9, 2012

Arizona Cardinals a suferit o lovitură zdrobitoare atunci când Seattle Seahawks le clobbered 58-0 pe decembrie. 9, 2012. Rularea înapoi Marshawn Lynch a alergat pentru 128 de metri pe 11 poartă și a marcat trei touchdown-uri. Fundașul Russell Wilson abia a jucat în a doua jumătate, deoarece Seattle era atât de departe. Seattle Seahawks a stabilit un record de franciză pentru puncte, iar Cardinalii au întors mingea de opt ori.

Sursa: Elsa/Getty Images

5. New England Patriots vs. Tennessee Titans
> rezultat: 59-0
> Data: Oct. 18, 2009

rece, zăpadă, și joacă pe teren umed, Oct. 18, 2009 joc între New England Patriots și Tennessee Titans este cu siguranță memorabil. Patrioții i-au ucis pe Titani cu 59-0. Tom Brady a intrat în istorie în timpul acestui joc pentru că a aruncat cele mai multe pase de touchdown într-un sfert, cu cinci. Între timp, Titanii au terminat cu curți de trecere negative. Scorul ar fi putut deveni și mai urât, dar Brady a fost tras la începutul reprizei a doua.

sursă: Ronald Martinez / Getty Images

4. Oklahoma vs Texas a&M
> rezultat: 77-0
> Sport: fotbal colegiu
> Data: Nov. 8, 2003

Nov. 8, 2003 joc între Oklahoma și Texas a&M a fost o explozie completă. Aceasta a fost o răzbunare, deoarece Texas a&M a împiedicat șansa Oklahoma la un titlu național în sezonul precedent. Oklahoma s-a impus cu 77-0 peste Texas a&M. Jason White a egalat recordul școlii cu cinci pase de touchdown-toate în prima repriză. Zece dintre primele 11 posesiuni ofensive din Oklahoma au fost touchdown-uri. Texas a&M nu a avut succes ofensiv. Pe lângă faptul că au fost excluși, Aggies a avut mai multe curți de penalizare, cu 63, decât curți ofensive la 54.

Sursa: Wikimedia Commons

3. Chicago Bears vs. Washington Redskins
> rezultat: 73-0
> Data: Dec. 8, 1940

Chicago Bears a triumfat asupra Washington Redskins, 73-0, în decembrie. 8, 1940 în jocul campionatului NFL. Rezultatul final a fost o surpriză completă, deoarece urșii au pierdut de fapt în fața Redskins cu trei săptămâni înainte, 7-3. Chicago a marcat în primul minut și nu s-a oprit până la arma finală. Fapt amuzant: bilele de practică au fost folosite pentru a termina jocul, deoarece urșii au lovit fiecare minge de joc pe care o aveau în tribune pe puncte suplimentare.

Sursa: Michael Reaves/Getty Images

2. Michigan vs. Rutgers
> rezultat: 78-0
> Data: Oct. 8, 2016

Michigan 78-0 explozie peste Rutgers în 2016 este cea mai mare explozie pe care o echipă FBS a primit vreodată. Wolverines s-au repezit pentru 486 de metri și nouă touchdown-uri, în timp ce Scarlet Knights avea doar 39 de metri în total. Rutgers nu a reușit nici măcar să obțină o primă coborâre până în al patrulea trimestru și a pus de 16 ori până la sfârșitul jocului.

1. Georgia Tech vs. Cumberland
> rezultat: 222-0
> Data: Oct. 7, 1916

În 1916, Georgia Tech demolat Cumberland College, 222-0. Cumberland ar fi închis echipa de fotbal înainte de a se juca jocul, dar Georgia Tech — presupus supărat că Cumberland și — a bătut echipa de baseball cu 22-0-a cerut Cumberland să-și onoreze jocul programat anterior, așa că Cumberland a trimis un echipaj adunat în grabă și a arătat. Georgia Tech a marcat 32 de touchdown-uri în general. Cumberland, pe de altă parte, a avut 15 cifre de afaceri — nouă bâjbâie și șase interceptări. Antrenorul principal al Georgiei Tech a fost John Heisman. Dacă acest nume sună familiar, este pentru că premiul pentru cel mai bun jucător de fotbal universitar din țară este numit în onoarea sa.