Kris Letang

Letang a Quebec Major Junior Hockey League Val-d ‘ Or előfutáraként játszott három szezonban. A junior újonc szezonjában 32 pontot jegyezve a QMJHL-be és a CHL All-Rookie csapatába került. Azon a nyáron a harmadik fordulóban, a 62.körben, a Pittsburgh Penguins 2005-ös NHL-nevezési tervezetében készült. A következő szezonban, egy 68 pontos erőfeszítés mindössze 60 Játékok szerzett neki QMJHL első csapat All-Star kitüntetések.

a pingvinek kijutása az edzőtáborból Letang debütált az NHL-ben a 2006-07-es szezonban. Harmadik meccsén szerezte első NHL-gólját Henrik Lundqvist, a New York Rangers játékosa ellen 6-5-ös győzelemmel. Hét játék két gólja után azonban Letangot kétszer megkarcolták, majd visszatért a Val-d ‘ Or-ba további fejlesztés céljából. A 2007-es QMJHL-döntőre a Val-d ‘ Or-val játszott harmadik szezonjában 31 ponttal vezette az előfutamokat a szezon utáni szezonban,csak a Lewiston MAINEiacs négy játékban. Amikor a Foreurs’ megszüntetése, beosztották a Pittsburgh Penguins Amerikai Jégkorong Liga (az ahl) partner, a Wilkes-Barre/Scranton a Pingvinek, akik a második fordulóban a Calder-Kupa rájátszás, majd felvett egy segítse az egyetlen játék. A szezon végén, ő volt a címzett három nagy QMJHL díjat. Amellett, hogy megkapta az Emile Bouchard trófeát a QMJHL legjobb védőjeként, a Paul Dumont trófeát pedig a legjobb személyiségként, Letang megkapta a Kevin Lowe trófeát is, mint a legjobb védekező védő, jelezve Letang képességeit a jég mindkét végén.

ProfessionalEdit

Letang with the Penguins 2008 februárjában

Pittsburgh PenguinsEdit

2007-08 szezon Wilkes-Barre / Scranton, Letang gyorsan emlékeztetett Pittsburgh felvétele után hét pontot tíz játék az AHL. Letang az újonc szezonban a Pittsburghnél is remekelt, és a 2008-as NHL YoungStars-meccsre is meghívták az All-Star hétvégén, csapattársa, Tyler Kennedy mellett. A szezont 17 ponttal fejezte be 63 mérkőzésen, hatodik az újonc védők között. A Stanley Cup rájátszásának debütálása után Letang segített a pingvineknek a 2008-as Stanley Cup döntőjébe, ahol a Detroit Red Wings hat játékban legyőzte őket.

a 2008-09-es szezonban a Penguins két legjobb védője, Sergei Gonchar és Ryan Whitney egyaránt a hosszú távú sérült tartalékba került, azonnal növelve Letang felelősségét a csapat blueline-jében. Ő került a Penguins top védekező párosítás Brooks Orpik, cseréje Gonchar. A megnövekedett Játékidő 10 gólos, 33 pontos idényt eredményezett, amely minden csapat védelmét vezette. A szezon során Letangot meghívták a második NHL YoungStars játékába is a 2009-es All-Star hétvégén szülővárosában, Montrealban, a másodéves csapatban.

miután a pingvinek az első fordulóban megszüntették a Philadelphia Flyers-t, Letang 2009.május 6-án a Washington Capitals elleni második forduló harmadik játékában szerezte első karrierjét NHL playoff-gólját, túlórában. Letang játék állapotát a játék bizonytalan volt, mert a feltételezett váll sérülés eredő Mike Green hit kapott játék 3. Mégis, a játék-győztes gólt vágott a Főváros’ sorozat vezet 2-1, segít Pittsburgh leküzdeni a kezdeti 2-0 sorozat hiány megnyerni a hét játékok. A döntőben a második egymást követő évben találkoztak a Red Wings-szel. Letang egy gólt szerzett a sorozatban, a 3. játékban, segítve a pingvineket a Red Wings legyőzésében hét játékban. 2009.június 12-én megnyerték a Stanley Kupát, 2-1-re megnyerve a döntő játékot A Joe Louis arénában. Letang 23 meccsen 4 góllal és 13 ponttal fejezte be a szezont.

a következő szezonban Letang karrier-alacsony három gólt szerzett 24 assziszttal. Az alapszakasz végén Letang négyéves szerződést írt alá a 2013-14-es szezonra 2010.március 30-án, 3, 5 millió dolláros éves fizetéssel. A 2010-es Stanley-Kupa rájátszásba címvédőként lépve a Penguins a Montreal Canadiens második fordulójában kiesett. Letang felülmúlta az alapszakaszban célok összesen 5 tallies 13 szezon utáni játékok, valamint két segíti a hét pontot.

Letang a 2011-es NHL All-Star-meccs leggyorsabb korcsolyázó versenyén versenyzett

A Penguins legjobb védője, Szergej Gonchar távozásával a következő nyáron, Letang nagyobb szerepet vállalt a klubnál 2010-11-ben. Élvezi a karrier év, ő szavazott, mint egy kezdő a 2011 NHL All-Star játék Raleigh, Észak-Karolina. A karrier magas 50 pont (nyolc gól és 42 gólpassz), Letang befejezte a szezon, mint a második legmagasabb gólszerző a Penguins mögött Sidney Crosby. Erőfeszítései 49 győzelemmel és 106 ponttal segítették a pingvineket az NHL negyedik legjobb rekordjához, annak ellenére, hogy a csapat három legjobb Centere-Crosby, Evgeni Malkin és Jordan Staal – hosszú távú sérüléseket szenvedett. A Tampa Bay Lightning ellen az első fordulóban a Pittsburgh hét mérkőzésen veszítette el a sorozatot; Letang négy asszisztot kapott.

2012.január 23-án Letang az NHL 2012-es All-Star ranglistáját Dustin Byfuglien sérülés miatt lecserélte, csapattársa Evgeni Malkin és James Neal lett. A Philadelphia Flyers elleni Stanley-Kupa-rájátszás első fordulójában Letang egy gólt szerzett, és két asszisztot is szerzett, miközben a 3.játszmában a Kimmo Timonen elleni meccsért kapott ki.

2013. július 2-án Letang nyolcéves szerződést írt alá a Pittsburgh-vel, amelynek értéke 58 millió dollár volt, amely a 2014-15-ös szezonban lépett hatályba. Letang 34 játékban játszott a 2013-14-es szezonban, mielőtt bejelentették, hogy hat héttel hiányzik a stroke után. 2014.március 16-án Dan Bylsma, a Penguins akkori vezetőedzője bejelentette, hogy Letangot az orvosok megtisztítják, hogy visszatérjen a teljes gyakorlatba.

Letang (jobbra előtérben) Jake Guentzel és Nick Bonino társaságában ünnepel, miután a pingvinek megnyerték a 2017-es Stanley-Kupa döntőt

A 2015-16-os szezonban Letangot nevezték a Metropolitan Division csapatában játszani a 2016-os NHL All-Star játékban. A kupagyőztes gólt a 2016-os Stanley-Kupa-döntő hatodik mérkőzésén szerezte a San Jose Sharks Martin Jones ellen. Ő lett a negyedik játékos az NHL történetében, hogy rögzítse egy pontot mind a négy játék-győztes gólt a Stanley Kupa döntőjében. A negyedik helyen végzett a James Norris Memorial Trophy, mint az NHL legjobb védője, és nevezték a szezon végén második all-star csapat.

a 2016-17-es szezonban Letang nyakműtétet igényelt a nyakában lévő porckorongsérv miatt, és nem játszott a rájátszásban. Ennek ellenére a nevét felvették a Stanley-Kupába, és egy napot kapott a kupával is.

2018. október 6-án, a Montreal Canadiens 5-1-es vereségével Letang rögzítette 441. asszisztját, új pingvinek franchise-rekordot állítva fel a legtöbb pontért egy védő. 2019. február 11-én, a Philadelphia Flyers 4-1-es győzelmével Letang Paul Coffey-t a legtöbb gólért a Penguins védője adta át.