FC Girondins de Bordeaux

BeginningsEdit

a klub felvette a nevét Girondins a demonym az emberek a régió, és alakult október 1-jén, mint egy torna, lövészet klub. A klub, amelynek elnöke André Chavois, később hozzá sport, mint az evezés, lovas, úszás, többek között. Csak 1910-ben mutatták be hivatalosan a labdarúgást a klubnak, miután a klub több tagja, leginkább Raymond Brard klubelnök erősen sürgette, bár csak próbaidőn volt elérhető. A futballkísérlet csak egy évig tartott, mielőtt majdnem egy évtizeddel később, 1919-ben visszatért. A klub 1920-ban vitatta meg első hivatalos mérkőzését, a Burdigalienne 12-0-s legyőzésével.

A Bordeaux 1936.július 2-án érte el a labdarúgás szakmai státusát, részben a Bordelais-I Girondins Guyenne Sport társaival való egyesülés miatt, ami a mai klubot eredményezte. A Bordeaux professzionalizmusa a Francia Labdarúgó-Szövetség azon kifogása mellett jött létre, hogy növelje a francia labdarúgás professzionalizmusát, amely 1932 előtt nem létezett. A klub az 1937-38-as szezonban debütált a francia labdarúgó-bajnokság másodosztályában. A klub első menedzsere Benito Díaz Spanyol volt. Diaz spanyol játékostársait, Santiago Urtizbereát és Jaime Mancisidort is bevitte a csapatba, utóbbi pedig kapitányként szolgált. A csapat legkiemelkedőbb Franciái a hazaiak támadója, Henri Arnaudeau és kapusa, André Gérard voltak. A Bordeaux 1937.május 23-án játszotta első hivatalos mérkőzését a Rhône-Alpes-I FC Scionzier 2-1-es legyőzésével a Stade de Colombes-ban. Augusztus 22-én, a Toulouse elleni 3-2-es vereséggel zárult a klub első bajnoki mérkőzése. A Bordeaux megszerezte első bajnoki győzelmét Nîmes ellen. Sajnos a klub számára a csapat a 6. helyen végzett a divízió déli régiójában. Bordeaux kiábrándító befejezni be a klub a spanyol rájátszás része a liga, ahol a csapat kész egy tisztességes 3. Egy évvel később, Bordeaux beköltözött egy új otthon, a Stade Chaban-Delmas, amely korábban ismert, mint, egyszerűen Parc Lescure. A létesítmény kifejezetten az 1938-as FIFA-világbajnokságra készült, és a verseny befejezése után Bordeaux-ba került. A klub korábban hazai mérkőzéseit a Stade Galinban játszotta, amelyet ma edzőhelyként használnak.

Siker stabilityEdit

Trófea a centenáriumi verseny a Girondins de Bordeaux

október 15-én 1940-ben Bordeaux-ban összeolvadt a helyi klub, MINT a Port elvitte a a klub egyik legrangosabb hagyományok, az amulettem. A Bordeaux ASP, amelyet a klub már ismert volt, a scapularot díszítette a Coupe de France döntő 1941-es kiadásáig. A mérkőzés, játszott a megszállt Franciaországban a Stade Municipal Saint-Ouen, látta Bordeaux vereség ötös 2-0 Urtizberea háló mindkét gólt. A Coupe de France triumph volt a klub első nagy megtiszteltetés. Franciaország felszabadítása után a Bordeaux visszatért a ligajátékba,és az 1948-49-es szezonban a 2. helyen végzett. A szezon után André Gérard, a klub jelenlegi menedzsere szerződtette a Holland Bertus de Hardert. A de Harder háromfejű szörnye, Édouard Kargu és Camille Libar vezetésével a Bordeaux megszerezte első bajnoki címét, éppen a klub első szezonjában, az első osztályban, hat ponttal nyerve a második helyen álló Lille-t. A liga sikere miatt Bordeaux-t választották a Latin Kupa második kiadásában való részvételre. A döntőben a Bordeaux 3-3-ra győzött a portugál Benfica ellen. A sorsolás miatt a második mérkőzés, Benfica diadalt követően további cél után több, mint két óra 25 perc játék.

A Bordeaux megőrizte címnyerési törekvéseit, amelyek az első bajnoki cím megnyerése után a Nizzai két szezont befejezték. A klub kupamérkőzéseken is jól teljesített, 1952-ben és 1955-ben elérte a Coupe de France döntőjét. 1952-ben a Bordeaux vereséget szenvedett a csapattól, amely ugyanabban az évben befejezte a második helyet, Nizza, egy izgalmas mérkőzés után, amelyben nyolc gólt szereztek, öt közülük az első 40 percben. Bordeaux-drew a mérkőzés 3-3 következő egy 55 perces cél Henri Baillot, de Szép ellensúlyozni perccel később a két gólt span négy perc fel 5-3, ami a végeredményt. 1955-ben a Bordeaux-t 5-2-re verte a Lille, aki 35 perc alatt 4-0-ra ment fel. Az 1955-56-os szezonban a kupaversenyek során kialakult küzdelmek belföldön küzdöttek a klubbal. A klub visszatért az első osztály az 1959-60 szezonban, de nem, hogy hatással esik vissza a Division 2 befejezése után Utolsó a ranglistán 21 pont.

A Bordeaux az 1960-as években visszatért korábbi önmagához új menedzser és korábbi játékos, Salvador Artigas irányítása alatt. Artigas vezetése alatt a Bordeaux visszatért az első osztályba, és az 1962-63-as szezonban tiszteletreméltó negyedik helyen végzett. A következő szezonban a Bordeaux visszatért a Coupe de France döntőjébe, ahol a klub szembesült a Lyon ellen. A Bordeaux ismét 2-0-ra győzött az argentin Nestor Combin két góljával. A klub második helyezettje az 1964-65-ös városközi vásárok Kupájára kvalifikálta magát. A megjelenés rövid volt, amikor a klub összesítve 4-3-ot veszített a német Borussia Dortmund klubnak. Négy évvel később a Bordeaux ismét elérte a Coupe de France döntőjét,a klub hetedik megjelenését. A csapat szembesült a Saint-Étienne-nel, és az 1941-es, 2-1-es vereséggel ismét nem sikerült felülmúlnia az elért eredményt. A következő szezonban a Bordeaux újabb megjelenést szerzett a döntőben, de ismét nem sikerült megnyerni a trófeát, amely 2-0-ra kikapott Marseille-től. A csapat az 1970-es években rendkívüli csökkenést szenvedett Alain Giresse érkezése ellenére. A klub az évtized során hét különböző menedzser alatt játszott, és következetesen az asztal alsó felében végzett. 1979-ben a klubot eladták Claude Bez befolyásos és ambiciózus ingatlanmogulnak, aki a klub elnökévé tette magát. 1983 nyarán a Girondins de Bordeaux centenáriumi tornát rendezett, a Bordeaux 2-0-s győzelmet aratott a Barcelona felett a torna elődöntőjében, a döntőben pedig a VfB Stuttgart legyőzte a klubot.

Vissza előtérbe a 1980sEdit

Bordeaux otthonában, kit a győztes 1984-85 Divízió 1-es szezon

Alain Giresse, befolyásos Bordeaux játékos a ’70-es, ’80-as években, majd a klub minden idők legjobb pontszerzője.

Claude Bez vezetésével, aki milliókat adott be a klubba, a Bordeaux három bajnoki címet, két Coupe de France címet nyert, és jól teljesített az európai versenyeken is. A bez vezette csapatnál több Francia Internacionálét is beszervezett, mint Bernard Lacombe, Jean Tigana, René Girard, Jean-Christophe Thouvenel és Thierry Tusseau. A Bez Aimé Jacquet menedzsert is behozta. Vezetésével 1970-es évek fő pillére Giresse, valamint Gernot Rohr, Bordeaux-elfogták az első ligában 1950 óta az 1983-84 évad befejező egyenlő a pontok a Monaco miatt azonban, hogy jobb fej-fej rekord, Bordeaux nyilvánították bajnokok. A következő szezonban a Bordeaux ismét megnyerte a bajnokságot, négy ponttal a második helyen álló Nantes felett. Európában, Bordeaux játszott az 1984-85 Európai kupában pedig elérte az elődöntő, legyőzte a spanyol klub Athletic Bilbao, román klub Dinamo București, valamint a Szovjet ruhát Dnipro Dnipropetrovsk, mielőtt elveszítik az olasz klub a Juventus. A Coupe de France-ban a Bordeaux végül 2-1-re legyőzte a Marseille-t a döntő 1986-os kiadásában, Tigana és Giresse mindkét gólt rögzítette. A Coupe de France trophy volt a klub első 1941 óta nyolc gyötrelmes kísérlet után a döntőben. A következő évben a klub válaszolt megnyerte a trófeát újra; a Marseille elleni visszavágón a Bordeaux sorozatban második kupagyőzelmét aratta Philippe Fargeon és Zlatko Vujović góljaival. A Bordeaux ezután az 1986-87-es divízió 1-es szezonját zárta le azzal, hogy megnyerte negyedik bajnoki címét, és a duplát is elérte.

1989-ben A Bordeaux-véget ért az évtized egy egymást követő második helyezettet érem az 1989-es Ligue 1 kampányt, majd egyre felé az elődöntőben egy erős Európai Kupa fut így a szezonban.

az 1990-es években a hamvakból Felemelkedettszerkesztés

adminisztratív problémák miatt a klubot csak két évvel később megszüntették. 1992-ben azonban Les Girondins megnyerte az idei Division 2 címet, így emelkedett a francia labdarúgás felső szintjére. A fiatal és izgalmas játékosok, mint például Zinedine Zidane, a csatár Christophe Dugarry, valamint a bal oldali Bixente Lizarazu megjelenésével a klub még magasabbra emelkedett, hogy megnyerje az UEFA Intertoto Kupát 1995-ben. Ezzel a tehetséges trióval a klub legyőzte az FC Rotor Volgogradot( az 1995-ös Király Kupa-győztes), a Real Betist, a Milant és a Slavia Prágát a második, harmadik, negyeddöntős, illetve az elődöntőben, hogy elérje az 1996 – os UEFA-kupa döntőjét. A Bordeaux csak három évvel később még további dicsőséget szerzett, az 1999-es Ligue 1 ötödik címét megnyerte Sylvain Wiltord szélső 22 góljával.

A 2000-es évekbenszerkesztés

az 1999-2000-es szezonban a klub először játszott az új UEFA Bajnokok Ligájában. Két szezon alatt a Bordeaux újabb ezüstérmet nyert, 3-0-ra verte a Lorientet a 2002-es Coupe de la Ligue-döntőben. Le club AU scapulaire majd két szezont később legyőzte Club Brugge 4-1 összesítésben a negyedik fordulóban, hogy elérje a 2004-es UEFA-kupa negyeddöntőben, ahol a klub esett esetleges nyertesek Valencia. A Bordeaux 2007-ben jutott tovább a döntőbe, ahol végül győzedelmeskedtek abban az évben a Coupe de la Ligue megnyerésében. Bordeaux akkor érhető el, további kitüntetések megnyerte a Ligue 1-Coupe de la Ligue címek a 2008-09 francia futball szezon így elérése az első dupla a klub történetében. 2013-ban a Bordeaux megnyerte a Coupe de France-t, legyőzve az Evian-t 3-2-re a döntőben. A 2013-14-es Ligue 1-es szezonban a Bordeaux a 7.helyen végzett a tabellán. 2015-ben a Bordeaux kinevezte Willy Sagnolt, de 2016-ban a szezon első nyolc mérkőzésén csak egy mérkőzést nyert meg, helyére Ulrich Rame került. 2016.május 27-én Rame helyére Jocelyn Gourvennec került. 2018.január 20-án megszűnt a Gourvennec, helyére Gus Poyet került. Poyet vezette a Bordeaux-t a szezon végén a 6. helyezett célba.

2018 júliusában a General American Capital Partners vezérigazgatója, Joseph DaGrosa 70 millió euróért vásárolta meg a francia profi labdarúgó-válogatottat az M6 19 éves tulajdonosa után.

2018. augusztus 18-án a Bordeaux felfüggesztette Poyet-t, miután a helyzetet “kínosnak” minősítette, amikor Gaëtan Laborde-t tudta vagy hozzájárulása nélkül eladták Montpellier-nek. 2018. szeptember 5-én Ricardo Gomest kinevezték “vezérigazgatónak” — nem rendelkezett a szükséges edzői jelvényekkel, hogy hivatalosan kinevezzék az első csapat edzőjét.