En introduktion til græsk mytologi

græsk mytologi er ikke kun interessant, men det er også grundlaget for hentydning og karaktergenese i litteraturen. I denne lektionsplan vil eleverne få en forståelse af græsk mytologi og de olympiske guder og gudinder.

læringsmål
efter afslutningen af lektionerne i denne enhed vil eleverne kunne:

  • forstå det græske syn på skabelsen.
  • forstå udtrykkene kaos, Gaia, Uranus, Cronus, Rhea, Hyperboreans, Etiopien, Middelhavet og Elysian felter.
  • Beskriv det græske syn på verdens geografi.
  • Identificer navne og nøglefunktioner hos de olympiske guder/gudinder.
  • Opret deres egen gud / gudinde.
  • Opret deres egen myte, der forklarer et naturligt fænomen.

materialer

  • D’ Aulaires ‘bog om græske myter af Ingri og Edgar Parin d’ Aulaire
  • Olympus ‘ guder og gudinder af Aliki
  • den mægtige 12: Superheroes of Greek Myths af Charles Smith
  • græske myter og legender af Cheryl Evans
  • mytologi af Edith Hamilton (som tjente som kilde til denne lektionsplan)
  • en papirplade til hver studerende
  • internetadgang til at slå op relevante sider

Bemærk:giv ikke studerende den udfyldte kopi af Gods / Goddesses-diagrammet. Det er din svarnøgle.

Lektion 1: græsk Skabelsesmytologi

selvom når vi tænker på mytologi, tænker vi på en samling historier, er der en begyndelse på dem. At forstå historiens begyndelse, skabelsen af verden, giver os en ramme at bygge videre på, når vi lærer om de forskellige myter.

det korte svar på, hvordan grækerne så på skabelsen af verden, er dette: skræmmende gamle guder kom først; de blev trampet ned af deres børn, der var bedre udseende, yngre guder. Disse guder skabte mennesker. Mennesker og guder kæmpede for overherredømme, og menneskene vandt et par runder, men blev til sidst trounced og blev mere og mere elendige.

nu, jo længere svar: i begyndelsen var universet uden form. Det var ikke noget; der var noget, men det var uorganiseret, formløst, blandet og mørkt. Dette blev kaldt kaos.

efter kaos blev flere guddommeligheder eller guder til.

Gaia, jorden, holdt op Uranus, himlen. Gaia og Uranus havde en flok børn. Først havde de en flok monstre inklusive Cyclops, og derefter skabte de Titans som anden generation. Uranus hadede alle titanerne og var faktisk ret grim over det — men der er kun et par titaner, som du skal huske: først Oceanus, havets gud og derefter Cronus, den stærkeste og bedste af alle. Gaia var temmelig krydset af Uranus for at være en idiot, så hun hjalp Cronus med at vælte ham.

så lad os holde det lige. Cronus er søn af Uranus. Cronus blev Konge (farvel Uranus) og giftede sig med sin søster, Rhea — en anden Titan. Det er som en sæbeopera. Dette blev kaldt guldalderen, fordi mænd, der var blevet lavet af en Titan ved navn Prometheus, levede i harmoni. Alt var hunky dory.

det varede dog ikke, fordi Cronus hørte en profeti om, at en af hans sønner ville detronisere ham, så hver gang hans kone, Rhea, havde en baby, slugte han den. Rhea blev lidt syg af at se alle sine børn sluges levende, så hun narrede Cronus, da hendes sjette barn blev født; hun indpakket en sten for at ligne en baby og fik Cronus til at sluge det i stedet. Han reddede sine tidligere slugte søskende, og alt var i orden med verden.

græsk verdensbillede grafik
verdensbillede

det græske verdensbillede var lidt anderledes end vores. Grækerne troede, at verden var flad, men cirkulær, som en papirplade. I centrum af universet var Grækenland.

deres verden blev delt af Middelhavet, hvilket betyder “midten af landene” på Latin. Flodhavet flød rundt om i verden med uret.

i nord boede Hyperboreans — et yderst lykkeligt folk, for hvem livet var sødt. Da de gamle blev trætte af at leve, kastede de sig i havet. Dette var et land med konstant ferie, hvor folk siges at bo i 1.000 år.
i syd boede etiopierne. I græsk drama nævnes ofte forskellige guder i Etiopien, hvilket betyder virkelig langt væk. Så hvis jeg siger, at jeg parkerede i Etiopien i morges, ville det betyde, at jeg er tæt på mit kontor eller langt væk? Etiopierne siges at være på god fod med guderne og kunne lide at underholde dem.
mod vest var de Elysiske felter. Dette var det tætteste grækerne kom på ideen om himlen; kun de bedste og lyseste af de døde mennesker kom derhen.

at gøre

  1. Læs guderne og gudinderne af Olympus af Aliki.
  2. Tegn din egen repræsentation af det græske verdensbillede på papirpladen ved hjælp af farvede blyanter og kortet på forrige side som retningslinje. Sørg for at medtage etiopierne, Hyperboreans og Elysian Fields på dit kort.
  3. Skriv et essay med et afsnit, der sammenligner det græske verdensbillede med det moderne syn på det, herunder mindst to sammenligningspunkter og to af kontrast. Du kan følge denne retningslinje:
    • vejledning til afsnit: Begynd med en emnesætning. Her er et eksempel:
      Den græske opfattelse af verden både ligner og adskiller sig fra den moderne opfattelse.
    • næste, Liste to måder visningerne er ens. Her er eksempler:
      Den græske opfattelse ligner den moderne opfattelse, idet:
      derudover er synspunkterne ens, fordi:
    • næste, Liste to måder, synspunkterne er forskellige på. Her er eksempler:
      Den græske opfattelse er dog ikke den samme som den moderne opfattelse, fordi grækerne troede
      grækerne troede også
    • Sidst, du vil angive en konklusion. Her er et eksempel:
      derfor, selvom synspunkterne har ligheder, adskiller de sig på vigtige måder.

Lektion 2: De olympiske guder

brug oplysningerne i denne lektion til at begynde at udfylde diagrammet guder og gudinder i slutningen af denne lektion; du bliver også nødt til at lave din egen forskning for at fuldføre den. Nu hvor du forstår den måde, som grækerne så på verdens begyndelse, er du klar til at lære om de olympiske guder.

først skal vi undersøge nøjagtigt, hvad vi mener med “olympiske guder.”Mount Olympus er et rigtigt bjerg i det nordlige Grækenland. Efterhånden blev det mindre og mindre forbundet med et egentligt bjerg og mere med et imaginært sted højt over jorden. Ifølge de gamle grækere var porten til Olympus lavet af skyer, og den blev bevogtet af fire gudinder, årstiderne. Hver Gud havde sin egen bolig, men Olympus var hjemmebase.

der var op til 14 guder, der blev betragtet som olympiske guder. Syv af dem var esus og hans søskende, og syv andre var børn af esus. Nogle gange vil kun 12 blive opført. Grækerne og romerne delte mytologi, så du vil finde to navne for de fleste guder.

til

til var kongen af bakken. Han dominerede, magtfuld og havde et blødt sted for smukke kvinder. Han kunne være skræmmende, når han var vred. Hans symboler var tordenbolte eller lynbolte lavet til ham af Cykloperne (hans onkler); ørnen; og Scepteret eller stangen. Kopier disse oplysninger til dit diagram.

Hades

Hades, eller Pluto, var underverdenens og de dødes Gud. Han blev kaldt de samme navne af romerne, men de kaldte ham også nogle gange Dis eller Dis Pater. Han blev gift med Persephone efter at have kidnappet hende mod hendes vilje. Han var dyster og skræmmende.

Poseidon

Dernæst har vi Poseidon eller Neptun, som romerne kaldte ham. Han var søsterens Broder, og han var havets gud og også jordskælvene. Han vises ofte med et trestrenget spyd kaldet en trident, der blev lavet til ham af hans nevø, Hephaestus og/eller en fisk.

Hera

vores første gudinde er Hera. Hun sidder på højre side af Justin og er hans kone. Selvfølgelig er hun også hans søster, men sådan var det på Olympus. Heras romerske navn er Juno, og hun er Gudernes dronning. Hun er værge for ægteskabet og var elsket af grækerne; det er lidt trist, at hun er ægteskabets gudinde, men hendes eget ægteskab var så dårligt. Hun var ofte misundelig på sin mands veninder og betød ting for dem, selv dem, der ikke ville have noget at gøre med ham, men hun kunne også være øm og kærlig. Påfuglen var hendes symbol. Faktisk siges cirklerne i en påfugls hale at være øjnene på hendes 100-eyed tjener, Argus.

Athena

næste er Athena, eller Minerva, den datter, der sprang fuldt ud dannet fra hovedet af seus efter en stor hovedpine. Hun er gudinde for visdom og krig og også beskytter og navnebror af byen Athen. Hun foretrak grund til vold, medmindre hun blev skubbet. Hun forvandlede Arachne til en edderkop for at prale af, at hun kunne dreje bedre end Athena. Hun var meget konkurrencedygtig og er ofte afbildet med sin hjelm og et spyd. Hun bar sit skjold, kaldet aegis. Uglen var hendes fugl. Kan du se det i hendes hånd?

Apollo

Apollo var en tvilling. Hans romerske navn var det samme som hans græske navn. Han var solens eller lysets gud, poesi, musik og medicin og var berømt for sine orakler (kloge kvinder, som han gav sin magt til at forudsige og fortolke fremtiden). Han var meget stolt og også beskyttende over for sin mor og søster. Hans symboler var guldbue og pile, og han fremstår ofte gylden og skinnende. Han bærer en laurbærkrans til minde om Daphne, der ikke ønskede at være hans elsker og bad til moder Jord om hjælp til at undslippe ham; hun blev omdannet til et laurbærtræ.

Artemis

Artemis var Apollos tvilling. Hendes romerske navn var Diana, og hun var gudinde for jagt, kyskhed og månen. Hun beskytter kvinder og små børn, er voldsomt uafhængig og kan især ikke lide mænd. På billeder ses hun ledsaget af tre jagthunde, en bue og en faun.

Ares

Ares eller, som han er kendt under sit romerske navn, Mars, var krigsguden. Han ville kæmpe på begge sider, hvis det var muligt. Han var ung, stærk og smuk og kunne godt lide at klæde sig i kamptøj, selv når han ikke kæmpede.

Hephaestus

Hephaestus, eller Vulcan, blev født lam og blev yderligere lammet, da han blev kastet fra Olympus af sin mor, Hera, i et raseri. Han var den eneste olympiske med et handicap. Han var ulykkeligt gift med Afrodite og arbejdede som smed i Guds smedje.

Aphrodite

Hephaestus kone, Afrodite, hvis romerske navn var Venus, var gudinden for kærlighed og skønhed. Hun blev født ud af havskum, da Uranus blod faldt i havet. Hun var mor til Eros og var uimodståeligt charmerende, vægelsindet, forgæves og konkurrencedygtig. Hendes symbol var en cestus, eller magisk bælte, der fik alle til at forelske sig i bæreren; nogle gange låner hun det ud til mennesker. Dette er et berømt maleri af Venus ‘ fødsel eller Afrodite af Botticelli.

Dionysus

Dionysus var partieren af bjerget tilbagetog. Han var søn af en anden kvinde, der blev drevet skør af Hera og hendes jalousi. Dionysus gik rundt og lærte folk, hvordan man laver vin og havde det godt. Til sidst opgav Hestia sin trone for ham, og han boede på Olympus. Han var selvfølgelig vinens gud og også vegetationen.

Hermes

Hermes, eller kviksølv, var Gud for videnskab og opfindelse, men han er bedst kendt som gudernes budbringer. Han er ofte afbildet med en bevinget hjelm og sandaler. Han siges at have opfundet alfabetet, boksning og gymnastik! I dette maleri af Goltsius kan du se hans hjelm med vinger; han har dog ikke sine berømte sandaler på.

Demeter

Demeter var gudinden for afgrøderne og høsten. Hun er også kendt som Ceres (romersk) og nogle gange Deo. Hendes symboler omfatter en fakkel, en krone, et scepter og stilke af korn. Hun bliver ofte portrætteret med sin datter, Persephone, som blev kidnappet af Hades og ført til underverdenen. Da hun blev reddet, havde hun spist seks granatæblefrø, så hun kunne ikke undslippe underverdenen helt. Hendes mor var så hektisk, at vinteren draperede jorden, og ingen afgrøder ville vokse. En aftale blev indgået, og Persephone fik lov til at vende tilbage til sin mor i halvdelen af året. Så hvert år, når hun vender tilbage til underverdenen, kommer efteråret, så vinteren — men når hun vender tilbage til sin mor, kommer foråret og sommeren igen.

Hestia

Hestia var Sister og gudinde og beskytter af Arne og hjem. Hun er også kendt under sit romerske navn, Vesta. Hun var blid og venlig og var meget populær blandt grækerne. Hun havde ikke mange eventyr, så hun er sjældent afbildet i kunst.

brug nu mindst to kilder ud over det, du læser her for at udfylde dit diagram (Næste side) fuldstændigt. Skriv ned de kilder, du brugte på bagsiden af diagrammet.

bogforslag

  • D ‘Aulaires’ bog om græske myter af Ingri og Edgar Parin d ‘ Aulaire
  • den mægtige 12: Superheroes of Greek Myths af Charles Smith
  • græske myter og legender af Cheryl Evans
  • (hvis dit bibliotek ikke har disse, skal du tjekke omkring dugget Decimal No. 398.2. Det er her den græske mytologi er.)

  • nogle store græske myter
  • Mythman
  • Mytografi
  • Encyclopedia Mythica
de olympiske guder

lektion 3: Mythology biografisk digt

et biografisk digt eller biopoem bruger en enkel, men specifik struktur til at beskrive de vigtigste fakta om nogen. Din opgave er at skrive en biopoem om en af de guder eller gudinder, du har studeret. Du kan vælge enhver Gud eller gudinde (undtagen Afrodite, fordi hun er eksemplet nedenfor). Emnerne er til dit grove udkast. Når du er færdig, skal du kopiere din endelige version på et separat ark papir og, hvis du vil, dekorere det.

Følg dette format nøjagtigt, tak:

Byg en helt

eksempel (Du må ikke bruge denne gudinde):

Aphrodite,
Goddess of Love, Desire skønhed og frugtbarhed.
En datter af esus og Dione; hustru til Hephaestus.
elsker Sønner Aeneas og Amor og bror Ares.
Hvem beskytter sejlere.
Hvem har brug for en vogn.
Hvem frygter krig, Athena og Hera.hvem giver Helen til Paris, et magisk bælte til Hera og Medea til Jason.
bosiddende i Mt. Olympus.
Venus.

Lektion 4: Olympians spørger

tid til at teste dig selv-og pas på, svar kan bruges mere end en gang!

spørgsmål afsnit 1
  1. hvis du kunne spise middag med en gud eller gudinde, hvem ville det være og hvorfor?
  2. hvilken Gud eller gudinde tror du ville gøre den bedste Præsident og hvorfor?Forestil dig, at han er kommet til dig og sagde, at Olympus mangler en gud eller gudinde, og han har brug for dig til at hjælpe. Opfinde en ny Olympian og beskrive ham eller hende nedenfor.
Testsektion 2

Lektion 5: at sætte det hele sammen

myter er en måde at forstå verden på. Denne lektion har handlet om græsk mytologi, men enhver kultur har myter. Myter definerer sociale skikke og overbevisninger, forklarer naturlige og psykologiske fænomener og giver en måde for folk at diskutere ting, der forårsager angst.

mytologi er overalt omkring os. Her er blot nogle få eksempler på steder, vi finder myter i dag:

  • ugedage-onsdag (Odin eller Odin — nordisk gud); Torsdag (Thor — nordisk gud); fredag (Freya — Nordisk gudinde); lørdag (Saturn — romersk gud, der regerede før Jove)
  • Biler — Toyota Avalon og Cressida, Cadillac El Dorado, Honda Odyssey, Mercury
  • sko — Nike
  • dæk — Midas
  • astronomi-konstellationer som Orion, Argo, alle planeterne og Plejaderne. Mælkevejen i sig selv var angiveligt den vej, som stjernerne rejste til Jupiters palads.NASA — den første del af USA. rumprogrammet var Project Mercury, opkaldt efter gudernes budbringer, fordi projektets formål var at sende en besked til sovjeterne om, at Amerika var i rumløbet. Gemini-projektet var næste; Gemini er Latin for” tvillinger”, og projektet blev kaldt dette, fordi kapslen indeholdt to astronauter. Apollo astronauter red på Saturn raketter.

myter gør også gode historier. De kommer op i litteratur overalt, fra virkelig alvorlige ting som Dante til tegneserier. Myter inspirerer Musik; faktisk kommer ordet musik fra de mytologiske muser, der inspirerede kunst af alle slags. Malere som Michelangelo og Botticelli blev inspireret af myter. Selv børnefilm er et godt sted at lede efter myter; du finder dem overalt, inklusive Snehvide, stjernekrig og Ringenes Herre. Kan du finde mindst tre eksempler på mytologiforbindelser i verden?

Lektion 6: Opret din egen myte

forhåbentlig inspirerer myter dig også, fordi du er ved at skabe din egen myte! Som du ved, blev myter ofte brugt til at forklare naturlige fænomener. Din udfordring er at skabe din egen myte for at forklare noget naturligt fænomen eller jorddannelse. Det kunne være alt fra orkanernes oprindelse til, hvordan Grand Canyon eller en bjergkæde blev oprettet. Du vil fortælle denne myte i et historieformat.

Her er retningslinjerne:

  1. din historie skal involvere mindst to olympiske guder eller gudinder. Det kan også indeholde andre Guder eller gudinder.
  2. din historie skal forklare et naturligt fænomen (såsom en vejrbegivenhed) eller et geologisk træk (en bjergkæde, en stor dal, et hav, et hav, en polær iskappe osv.).
  3. din historie skal være mindst 350 ord.
  4. din historie skal have en klar begyndelse, midten og slutningen.
  5. din historie skal tydeligt vise, at du ved noget om græsk mytologi. Du vil gøre dette ved at inkludere detaljer om de olympiske guder og gudinder, der viser, at du kender deres kræfter, symboler og personligheder.

Her er nogle ideer til at få dig til at tænke:

  • hvor kom Rocky Mountains fra?
  • hvor kom Mississippi-floden fra?
  • hvad lavede Nord-og / eller Sydpolen (e)?
  • hvorfor er Jorden den tredje planet fra solen?
  • Hvorfor er det mørkt om natten?
  • hvad er der midt på jorden?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *